Ha valaki az egészséges életmóddal, az aktív pihenéssel kapcsolatban tájékozódik, biztosan találkozik a wellness kifejezéssel. Azonban az utóbbi években egy új fogalom van elterjedőben: ez a selfness. Miként definiálható ez a fogalom?
A selfness jelentése tudatos életvitel, egyfajta életvezetési módszer, ami a test-lélek-szellem összhangját építi és az egyént helyezi a központba. Fogalmát a német származású trend- és jövőkutató Matthias Horx fogalmazta meg és tette közismertté 2002-ben. Az alternatív gyógymódok képviselői és a pszichológusok után ma már egyre több tudományág képviselője is szívesen azonosul ezzel a megközelítési móddal.
A mindennapos konfliktusok, a gyakori kiszolgáltatottá tevő élethelyzetek, a félelmek, a megfelelési kényszer és a lelki tényező hatására kialakult testi rendellenesség, betegségek (pszichoszomatikus betegségek) hívták életre a selfnesst. Ez a megközelítési mód azt javasolja, hogy az életedben előforduló válságok ellen ne küzdjél, inkább fogadd hálásan az általuk kapott értékes lehetőséget a változásra, feltárva a problémák gyökerét. Ha végigmész ezen az ösvényen, megtalálod a helyes irányt önmagad kiteljesedéséhez vezető úton.
Mit jelent a gyakorlatban tudatosan megélni az életet?
Ha szeretnéd növelni a tudatosságodat, kövesd az alábbi pontokat, melyek követésében segítségedre lesz a selfness elgondolása:
- a régi akadályozó hiedelemrendszered és önmagaddal kapcsolatos gondolat minták felismerése, elfogadása; A téged akadályozó blokkok feloldása; és az új lehetőségek befogadásának kezdeményezése
- önmagad feletti bíráskodás megszüntetése, az elengedés gyakorlása
- a tudatosságod kibővítése önmagad megismerésének útján
- a hála táplálása életedben történt pozitív dolgokért, valamint pozitív, új célok kitűzése
- az intuíciód erősítése
- lásd meg a lehetőségeket az életedben
A selfness olyan életvezetési választás, amely a test, a lélek és a szellem hármas egyensúlyának kialakítására, és a magunkkal, bensőnkkel való kapcsolat megteremtésére törekszik. Szól önismeretről, hosszútávú és folyamatos változtatásról az egészséges énkép kifejlesztéséről, személyiségünk fejlesztéséről.
Segítség lehet számodra az önismeretet és személyiségfejlődést elősegítő, az én-kép megerősítését szolgáló tréningek, olyan testi-lelki egyensúlyt támogató terápiák (mint például a reiki), amelyekkel eljuthatsz a belső harmónia, és a boldogabb élet állapotába. A selfness fontos eleme Önmagad döntéseinek felvállalása, önmagaddal és környezeteddel való békés kapcsolat kialakítása, a tudatos boldogságra törekvés.
Hosszútávú hatásait tekintve a selfness jelentősen elősegít egy lélekközpontú társadalom kialakulását. Ez a fajta tudatosság, amit a selfness definiál aktívan támogatja a prevenciót, élen jár az egészség megőrzésében. Hiszen jóval egyszerűbb valamit megelőzni, mint a már kialakult betegséggel felvenni a harcot. Egyfajta szemléletmódként is definiálható, mely az életen át tartó harmonikus, optimista és pozitív életfelfogás megvalósítását ösztönzi.
Míg a wellness csak a fizikai kikapcsolódásra fókuszál és olyan fogalmak állnak a fókuszban mint a fogyasztás, a test kultusza, az aktív szabadidő pihenés és a stressz elűzése, melyet befolyásolnak az aktuális trendek és főként passzív részvételt igényel.
Addig a selfness esetében a fókusz az emberen van, a folyamatos fejlődésen/tanuláson, a problémák pszichés megközelítésén, célja az egyensúly és a személyiség kiteljesedése, mely holisztikus megközelítésen alapszik és aktív közreműködést igényel.
Talán magad is megkérdezheted, hogy miért fontos ez? Újra feltalálták a spanyolviaszt? Hiszen rengeteg alternatív módszer ezen a megközelítésen alapszik és ilyen holisztikus megközelítésen próbál segíteni az embereknek. A fentebb említett fogalmak nagy része megtalálható a reikiben is, mely 90 éves múltra visszavezethető japán természetes gyógymód és spirituális önfejlesztő módszer.
Amiért fontos a selfness fogalma és ennek széles körben való elterjedése, mert ezen megközelítés széles tömegekben való elterjedése hosszú távon egy sokkal egészségesebb társadalomhoz fog vezetni és a holisztikus megközelítés nem válik kizárólagossá a különböző alternatív gyógymódokat alkalmazók között. Magyarán, ahhoz hogy tudatosan élj, egyszerűen csak vedd kezedbe az életed és fogadd meg a tanácsokat és kezdj el a testi-lelki egészséged érdekében folyamatosan dolgozni önmagadon!