A különböző irányzatokban a reiki fokozatok igen száma eltérő lehet. Ez az átadott tudás tekintetében félreértésekre adhat okot, hogy egyes helyeken miért csak 3-4 máshol meg miért 5 vagy több szintje van ennek a japán módszernek? Ennek a kérdésnek magyarázatával illetve az egyes reiki fokozatainak különböző megnevezésével és annak jelentésével foglalkozik történeti szempontból ez az írás, melyet remélem sok ember fog érdekesnek tartani.
Reiki fokozatok Mikao Usui sensei idejében
Dave King szerint a reiki tanításának szintekbe rendeződése 1923-ra tehető. Korábban nem voltak formális szintek. A tanítványok egyszerűen csak együtt dolgoztak Usui sensei-jel annak útmutatása alapján és így fejlődtek folyamatosan.
A változás 1923. márciusában történik. Ebben az évben mutatja be Jigoro Kano a Judo harcművészet fokozat rendszerét Usuinak, aki elkezdi azt használni saját tanításában. Minden egyes fokozatnak saját gyakorlatai és rituáléja volt. Ez a rendszer Usui-Do néven terjedt el, szintjei így épülnek fel: *
- Rokyu
- Gokyu
- Yankyu
- Sankyu
- Nikkyu
- Ikkyu
- Shodan
- Nidan
- Sandan
- Yondan
- Godan
- Rokudan
- Shichidan
1925. késői időszakában új reiki fokozat rendszer kezd használatos lenni:
- Rokyu, Gokyu, Yankyu >>> ebből lesz a Shoden (első tanítás)
- Sankyu >>> ebből lesz a Chuden (közép fokozat)
- Nikkyu, Ikkyu, Shodan >>> ebből lesz az Okuden (belső tanítás)
- Nidan >>> ebből lesz a Kaiden
- Sandan, Yondan, Godan, Rokudan >>> ebből lesz a Shinpiden (misztikus tanítás), melyet két fele osztanak.
- A Sandan, Yondan, Godan >>> megfelelője lesz a Menkyo Kaiden (a teljes tanítás engedélye)
- Rokudan >>> a Soke (az iskola vezetője, a Menkyo Kaiden fokozat megadója) fokozattal lesz egyenlő.
1926. januárjában újabb apró változtatások történnek:
- A Shoden immár magába foglalja az 1925-ös Shoden és Chuden reiki fokozatokat.
- Az Okuden szint Okuden-zenki néven él tovább.
- Az 1925-ös Kaiden szintet kettébontják Okuden-kouki és Shinpiden fokozatokra. Az e feletti szinteket elhagyják.
- A Shinpiden szint majdnem azonos a Sandan szinttel, azzal, amit eredetileg alkalmazott Usui Sensei a rendszerében.
Úgy tartják, mialatt Gyuda és Taketomi teljesíti a Shinpiden szint követelményeit, Hayashi sensei folytatta a képzéseit a korábbi fokozat beosztások szerint, ebben az időben teljesítve a Shichidan szintet.
Az Usui Reiki Ryoho Gakkai szervezet napjainkban 5 fokozatú rendszert alkalmaz:
- Shoden (első tanítás)
- Okuden-zenki (belső tanítás első fele)
- Okuden-kouki (belső tanítás második fele)
- Shinpiden (misztikus tanítás)
- Shihan (tanári szint)
Frank Arjava Petter: One with reiki c. könyve a kezdeti, Usui haláláig (1926) vonatkozó egy hasonló, ám kevesebb fokozatról tesz említést, mely tartalmazott két elő szintet, az alábbiak szerint:
- Roku-to: miután a leendő tanítvány részt vett a reiji-kai (beavatás) szertartáson és a helyi shihan (tanár) előadásán, ezután a Gakkai tagjává vált és megkapta ezt a fokozatot. Az előadás valószínű a reiki filozófiáját, az öt életszabályt és a reiki működésének elmagyarázását takarta, azonban ekkor még nem adhatott másoknak kezeléseket.
- Go-to: a jelölt folytatta a beavatás szertartásokra járást és szorgalma függvényében a helyi tanár tanította a reiki további tanításaira, hogy a következő, shoden fokozatra léphessen. Ez a folyamat néhány hónapig tartott.
- Yon-to: ez a shoden (reiki 1.) szint másik neve.
- San-to: ez az okuden (reiki 2.) szint másik neve. Ennél a fokozatnál már kezelhetett másokat is.
- Ni-to: ez a shinpiden (nyugati értelemben mesteri fokozat) szint másik neve. Itt három szintet különböztettek meg: shihan-kaku (tanár-asszisztens). shihan (tanár), dai-shihan (senior-tanár) és volt a Kaicho (elnök), aki a szervezet vezetéséért volt felelős.
- Ichi-to: ez egy következő fejlődési fokozat (mely a kivételes megvilágosodás jelenti), azonban az alapító, Mikao Usui, magát a Ni-to fokozatra sorolta be és a gyakorlást fontosabbnak tartotta, így tiszteletből ez a szintet még nem érte el senki és nem is fogja.
Reiki fokozatok Chujiro Hayashi sensei idejében
Dr. Hayashi sensei 1931-ben kilép a Gakkai szervezetből megalapítva saját kezelő klinikát és a Hayashi Reiki Kenkyukai-t (Intézet). Nemsokára elhagyja a korábbi fokozat rendszert és 4 fokozat szintben tanítja a reikit:
- Shoden
- Okuden
- Shinpiden – szétbontva shihan-kaku és shihan szintekre
(Dr. Hayashi sensei volt a Hayashi Reiki Kenkyukai vezetője)
További érdekesség, hogy míg Tokyoban külön adta át az első és a második szintet, addig vidéki utazásai során egy összevont 5 napos reiki tanfolyam során tanította meg az első és második fokozat anyagát.
Chiyoko Yamaguchi maga is ebben az összevont rendszerben tanulta a reikit 1938-ban, és 1940 körül érte el a Shihan (tanár) fokozatot nem sokkal Hayashi sensei halála előtt.
1999-ben megalapítva a Jikiden Reiki Intézetet folytatva Hayashi sensei hagyományát és elkezdi nyilvánosan tanítani a reiki japánban megőrzött tradícióját.
A Jikiden Reiki fokozatai:
- Shoden (első tanítás) – használatos még a modern eredetű „Zenki” (első ciklus)
- Okuden (belső tanítás) – használatos még a modern eredetű „Kouki” (második ciklus)
- Shihan-kaku (tanár-aszisztens)
- Shihan (tanár)
- Dai-Shihan (senior-tanár)
Reiki fokozatok Hawayo Takata asszony rendszerében
Hawayo Takata asszony tovább egyszerűsíti a reiki fokozatok rendszerét és az alábbi szinteket használta 1980-ben bekövetkezett haláláig:
- Első fokozat (Shoden)
- Második fokozat (Okuden)
- Mester fokozat (tanári szint)
A 1980-as évektől több helyen általánossá vált a reiki 3. fokozatának tovább bontása 3A és 3B szintekre. A 3A szintet a tanári szint egyfajta előszobájaként értelmezik, ahol a jelölt bár megkapja a 3.fokozat behangolását és megismeri a mester szimbólumot, tanításra még nem kap jogot. Ezzel szemben a 3B fokozat elvégzője tanításra is jogosult. Ez Magyarországon is eléggé elterjedt forma.
Nyugati eredetű szintén a „reiki nagymester„, a „reiki tanátadási vonal örökös„, a „reiki vonaltartó” fogalmak is, melyek a tanári szint 3C szintjét hivatottak jelölni és egyfajta senior tanár fokozatként értelmezhetőek. Ennek elterjedése szórványos.
Az írás Dave King: O-Sensei, A view of Mikao Usui c. könyve felhasználásával készült, melyet melegen ajánlok minden angolul tudó olvasómnak.
* A cikkhez csatolt kép az említett könyv oldalának 76. oldaláról való.