Meditálni mindenki tud. Amikor önkéntelenül elrévedsz például egy szép tájban vagy belefeledkezel egy történésbe akaratlanul lépsz az elme üres állapotába. Ennek aktív, tudatos formája a meditáció. Akár hatékonyabban szeretnél kezelni, akár spirituálisan szeretnél fejlődni, egyaránt részesülsz a reiki meditáció áldásos hatásából. Ebben a cikkben a japán megközelítési módot szeretném bemutatni, és saját tapasztalataimat megosztani, mely remélem segíteni fog téged, hogy még mélyebb tapasztalatokat szerezz a reikivel.
A meditáció jelentése és mire jó a meditáció?
A meditációra sokan gondolnak úgy, mint egy „agykikapcsoló”, feltöltő tevékenységre, noha ennél sokkal többről van szó. A meditáció nem csupán az elme lecsendesített állapotáról szól, hanem szorosan kapcsolódik a testtartáshoz, a légzéshez és az energetikai rendszerhez is.
Ezek mind kölcsönhatásban vannak, amikor meditálsz. Ha például megtörik az egyenes testtartásod, az hatással lesz a légzésritmusodra, mely kihat az energiaáramlásra. Ugyanígy egy zavaró gondolat vagy érzelem nemcsak kibillent az egyensúlyi állapotból, hanem hatással lesz a légzésedre és a testedre.
Más értelmezésben a meditáció jelentése olyan szellemi gyakorlatok gyűjtőneve, melyek az elme teljes elcsendítését jelentik, melynek sokféle technikája lehet, pl. légzés figyelés, mantra ismételgetése, stb.
Hogy mire jó a meditáció? Látszólag öncélú, azonban aki rendszeresen gyakorolja – és ehhez nem kell dogmákat követni – a lelki megnyugvást, lelki békét említi, spirituális gyakorlók számára egy gyakorlat a megvilágosodáshoz vezető úton.
Alappillérek a meditációban
A reiki meditáció során az egyik legfontosabb alap a kényelmes, de egyenes testtartás. Bár lehetséges akár széken ülve is meditálni, személyes tapasztalatom az, hogy minőségi javulást hoz, ha a seiza ülést választod. Ez elsőre kényelmetlennek tűnhet, de valójában nagyon kényelmes, melyet kis gyakorlással tökéletesíthetsz.
A seiza ugyanis automatikusan egyenesen tartja a hátat, nem engedve, hogy begörnyedj, így segíti a természetes és könnyed légzést. Ha érzékeny vagy a saját finomenergiádra, azt is megfigyelheted, hogy pusztán a seiza üléssel segítheted a finomenergia áramlást a testedben. Nem véletlen, hogy Hayashi sensei korában a kezelőágyak igen alacsonyak voltak és a gyakorlók seiza ülésben adták a reikit a kliensnek. A seiza ma is igen gyakori Japánban, ahol az emberek többet ülnek így a földön, mint a széken.
A másik esszenciális része a reiki meditációnak a légzés és a fókusz. A légzés szabályozásával képes vagy a fókuszod irányítására. Ezt legegyszerűbben a lélegzet aktív figyelésével / követésével érhető el.
Amikor a légzésed egyenletessé és méllyé válik, spontán megérezheted nemcsak az életenergia áramlást, hanem a különböző energiaközpontok elhelyezkedését is a testedben, melyet a mindennapos tevékenység során nehezebb tudatosítani.
A reikiben meditációban kiemelt fontossága van a tanden pontnak, mely az energia gyűjtőpontja. A japán eredetű tanden szó megegyezik a kínai Tan Tien (vagy: dan tian) szóval, melyet az „elixír területének” is hívnak. Ezt a területet úgy találjuk meg, ha a köldöktől képzeletben 3 ujjnyit lefele haladunk.
A reiki meditáció során minél jobban ellazulunk és minél természetesebb a légzés, annál könnyebb „rátalálni” erre a területre. Figyelve a légzésünket megfigyelhetjük, hogy a meditáció során egyre több és több energia halmozódik fel ezen a területen, mely szétterjed a testben.
A reikiben gyakorolt meditáció másik fókusz pontja a gassho, melynek jelentése „a tenyerek egymás felé néznek”. Ez a tartás egy rituális „imádság” vagy „imádkozó kéz” gesztus, mely a legalapvetőbb és leggyakrabban használt mudra (kéztartás) a buddhista gyakorlatban. Különösen ha kaptál már kaptál már reiki beavatást, igen könnyen megfigyelheted az energia jelenlétét bizsergés vagy az egyre erősödő melegedés formájában.
Mennél több időt töltesz e tartásban, különösen ha azt seiza pózban teszed annál erősebbé válik az energia áramlás a kezedben, és egyre jobb lesz a kezed energiaérzékelő képessége is. Ennek magyarázata az, hogy az egymás felé néző tenyerekből jövő energia tisztítja a tenyér csakrát, melynek eredménye az erősebb energia érzet.
Mit nyersz a reiki meditáció rendszeres gyakorlásával?
- rávezet az egyenes, ám ellazult testtartásra, mely természetessé válik
- a légzéssel és a fókusz megtartásával képes leszel megtisztítani az elméd a zavaró gondolatoktól és érzelmektől
- ezen állapotot egyre hosszabban képes leszel fenntartani a mindennapokban is
- feltölt energiával, lelki békét és nyugodtságot ad
- erősíti és tisztítja az aurád
- aktívan támogatja a spirituális fejlődést, a képességek felébredését
- erősebben jön a kezedből a reiki energia
- a tenyered érzékenyebbé válik a különböző érzetekre a reiki kezelés során
A felsoroltak rávilágítanak a meditáció fontosságára és elválaszthatatlanságára a mindennapos gyakorlástól, melyre érdemes legalább napi min. 15-30 percet rászánni. A meditáció napi rutinná válva belső igényeddé fog válni az elvonulás lelki szentélyedbe. Pozitív hatása elkísér a nap 24 órájában. A végső cél nem más, mint a tökéles belső béke és üresség állapotának megtapasztalása és fenntartása, melyből semmi sem tud kibillenteni. Ezt a buddhizmusban Anjin Ryu Mei-nek hívják.
A technika helyes végzéséről a reiki tanfolyamon kapsz felvilágosítást illetve Frank Arjava Petter: This is reiki c. könyvében találhatsz bőséges útmutatót és magyarázatot az önálló gyakorláshoz.